а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корпус

мн. корпуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7506
1. Тело на човек или животно.
Англиски: body Албански: trup, shtat
Употреба: Биологија
2. Основниoт дел на машина или механизам на кој се монтираат другите делови.
Англиски: chassis Албански: korpus, trup
Употреба: Технологија
Примери:
корпус на авионот
3. целина, збир
Англиски: collection Албански: tërësi
Примери:
корпус на народни песни
лексички корпус
4. Збир на луѓе од иста струка.
Англиски: guild Албански: korpus
Употреба: Економија
5. Голема формација што се cоcтои од неколку дивизии или бригади.
Англиски: army Албански: korparmatë
Употреба: Воен термин
Примери:
Заседава штабот на корпусот.
Изрази
Корпус деликти - предмет што ја докажува вината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК