а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коруба

мн. коруби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17892
1. кора на плод
Англиски: skin Албански: lëvozhgë
Употреба: Ботаника
2. Bид долго дрвено корито, издлабено дрво за напојување добиток.
Албански: koritë druri
3. шуплина во дрво
Англиски: hollow Албански: shprastirë
4. Што личи на кора.
Англиски: scab Албански: kore
Употреба: Медицина
Примери:
Раната фатила коруба.