а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корупка

мн. корупки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9565
1. Кора на плод.
Англиски: peel Албански: lëvozhgë, burrollë
Примери:
Корупка од лубеница.
2. Оклоп на желка.
Англиски: shell Албански: lëvozhgë, kafkull
Примери:
Cе појави главата на желката од корупката.
3. кора
Англиски: scab Албански: kore
Употреба: Деминутив
Примери:
Раната фати корупка.
Изведенки
корупче ср.
мн. корупчиња
дем. и хип.