а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13369
Заедница на определен круг луѓе од некаква специјалност или службена позиција.
Англиски: corps
Примери:
Дипломатски кор.
Офицерски кор.