а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

костелив

костеливиот
Вид збор: Придавка
1. Што има силни, крупни коски.
Англиски: bony
Примери:
костелив човек
2. Што има коски во плодот.
Примери:
костеливо овошје
3. Орев со јаки коски од кој тешко се вади јатката.
Примери:
костеливи ореви
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК