а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кос

мн. косови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11154
Појна птица од редот на дроздовите што живее по шумите, лозјата и парковите.
Латински: Turbus merula Англиски: thrush
Употреба: Зоологија
Примери:
Од грмушките се огласи косот.