а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котва

мн. котви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22380
Железно орудие cо свиткани краци што се спушта cо синџир на дното за да го држи бродот на одредено место.
Англиски: anchor
Изрази
Фрли котва - се задржи за постојано на едно место.
Дигна котва - го напушти постојаното место.