а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котило

мн. котила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 50338
1. Место каде што се котат животните.
Албански: vendpjellë
Примери:
Од визбата направија котило за глувци.
2. Сите окотени животни при едно окотување.
Албански: pjellë
Примери:
Котило мачки.
3. род, сој
Англиски: lineage Албански: pjellë, soj
Употреба: Пејоратив
Примери:
Клето им е котилото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК