а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котира

(се) котираат; котирал; котиран; котирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 33930
1. Има определена цена на берза.
Англиски: quote Албански: kuoton, çmim burse
Употреба: Економија
Примери:
Златото се котира виcоко на берзата.
2. Определи, определува берзанска вредност.
Англиски: value Албански: kutoton, cakton çmim burse
Употреба: Економија
3. (се котира) Има определена цена на берза.
Англиски: quote Албански: kuotohet, ka çmim burse
Употреба: Економија
4. (се котира) Има вредност во очите на јавноcта, во определени кругови.
Англиски: value Албански: kuoton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Денеска политичарите највисоко се котираат.
Изведенки
котирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК