а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

котка

мн. котки
Вид збор: Именка, женски род
1. мачка
Англиски: cat Албански: macë
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
2. Вид детска игра слична хокеј на трева.
Албански: duçkë, lloj loje fëmijësh
Примери:
Овчарчињата играа котка со стаповите.