а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коцел

мн. коцли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33941
плетенка, прцел
Англиски: plait
Примери:
Момите на вода ќе одат со коцли искривени.
Изведенки
коцле ср.
мн. коцлиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК