а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коцкарница

мн. коцкарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23528
Просторија за играње хазардни игри.
Англиски: gambling saloon
Примери:
Во коцкарницата ги менува жетоните.