а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коцка

(се) коцкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26614
1. Игра за пари.
Англиски: gamble Албански: luaj bixhos, kumar
Примери:
Tој умираше да се коцка.
2. Се излага на опасност, ризикува.
Англиски: gamble Албански: rrezikoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се коцкав, барав авантури.
Изведенки
коцкање ср.

глаг. им.