а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кочанка

мн. кочанки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15460
1. Кочан од пченка без зрната, остаток од изронет плод од пченка.
Англиски: cob Албански: kalli
Употреба: Ботаника
2. жителка на Кочани
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК