а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кочина

мн. кочини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11982
1. Ограден простор за чување свињи.
Англиски: pigsty Албански: kath, stall derrash
Употреба: Земјоделство
Примери:
Во кочината чуваа пет свињи.
2. Нечисто и неуредно место.
Англиски: pigsty Албански: stallë derrash
Употреба: Преносно значење
Примери:
Станот му е кочина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК