а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кочијаш

мн. кочијаши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18985
Тој што вози кочија.
Англиски: coachman
Примери:
Hа предното седиште вози кочијашот.
Изведенки
кочијашки прид.
кочијашкиот
Пример: кочијашко седиште