а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кочница

мн. кочници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12094
1. Направа за подзапирање или за сопирање на движењето.
Англиски: brake Албански: fren
Употреба: Разговорно , Технологија
Примери:
Рачна кочница.
2. Пречка во развојот на нешто.
Англиски: obstacle Албански: pengesë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Беше кочница во нејзината кариера.