а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коштилав

коштилавиот
Вид збор: Придавка
1. Човек што има развиени, поизразени коски.
Англиски: bony
Примери:
коштилава жена
2. Растителен плод со коска.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК