а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

којнак

мн. којнаци
Вид збор: Именка, машки род
Во игра - орев со кој се фрла во куп од ореви.
Англиски: marble
Примери:
Го крева „којнакот“ од линијата, на која уште при првото фрлање е најблиску.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК