а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњче

мн. коњчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3086
1. коњ
Англиски: horse Албански: kal i vogël
Употреба: Деминутив , Зоологија
Примери:
Девојчето го јавна на коњчето.
2. Дрвена или друга направа во вид на коњ, за детска забава.
Англиски: rocking horse Албански: kal i vogël si lodër
Примери:
Децата си играа со коњчето по цел ден.