а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краба

мн. краби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36403
Вид морски рак.
Латински: Brachyura Англиски: crab
Употреба: Зоологија