а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крака

кракаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19772
За кокошка - испушта глас, се огласува.
Англиски: cluck
Употреба: Зоологија
Примери:
Кокошките уплашено кракаа.
Изведенки
кракање ср.
глаг. им.