а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кралица

Види и: крал (м.)
мн. кралици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4148
1. Жена владетел во монархија.
Англиски: queen Турски: kraliçe Албански: mbretëreshë
Примери:
Ја устоличија за кралица.
2. Сопруга на кралот.
Англиски: queen Турски: kraliçe Албански: mbretëreshë
Примери:
Се омажи за кралот и стана кралица.
3. Највпечатлива жена во некоја област или на некое место.
Англиски: queen Турски: kraliçe Албански: mbretëreshë
Употреба: Преносно значење
Примери:
кралица на филмот, кралица на вечерта
4. шаховска фигура
Англиски: queen Албански: mbretëreshë
Употреба: Преносно значење