а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крал

мн. кралеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1504
1. Највисока наследна титула на монарх во некои држави, тој што ја носи таа титула.
Англиски: king Турски: kral Албански: mbret
2. Голем познавач, мајстор, најголем претставник во некоја област.
Англиски: master Турски: kral Албански: mbret, mjeshtër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е крал за компјутери.
Крал на џезот.
3. шаховска фигура
Англиски: king Албански: mbret
Примери:
Кралот е важен во завршницата.
4. Карта од шпилот за играње, втора по вредност, на која има слика на маж со круна.
Албански: mbret
Примери:
Шпилот има четири крала.
Изведенки
1. кралски прид.
кралскиот
Пример: кралски дворец, кралско семејство
2. кралски прил.
Пример: Живее кралски.