а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крајбрежен

крајбрежниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15075
Што се наоѓа покрај брегот, на линијата меѓу копно и вода.
Англиски: coastal Албански: bregdetarë
Употреба: Географија
Примери:
крајбрежна пловидба
крајбрежна стража
крајбрежна област