а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крајбрежје

мн. крајбрежја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11430
Појасот земја покрај брегот на река, езеро, море; областа околу брегот.
Англиски: shore Албански: bregdet
Употреба: Географија
Примери:
морско крајбрежје