а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крајник

мн. крајници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23057
1. Една од двете жлезди што се наоѓаат од двете страни на почетокот од грлото во устата.
Англиски: tonsil Албански: bajame
Употреба: Анатомија
Примери:
загноени крајници
2. Крилја и нозе на птици.
Англиски: extremities Албански: gjymtyrë
Употреба: Биологија
Примери:
Крилјата cе предни крајници на птиците, а нозете - задни.