а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крајнина

мн. крајнини
Вид збор: Именка, женски род
1. раб
Англиски: edge Албански: teh, skaj
Примери:
Му се поткреваат крајнините од горната усна.
2. Периферија на некое место.
Англиски: edge Албански: skaj, periferi
Примери:
Живее на крајнината на градот.
Cе задржа на крајнината од мразот.