а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крајност

мн. крајности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7950
1. Краен степен на нешто.
Англиски: extreme Албански: skajshmëri, ekstrem
Примери:
Објективен е до крајност.
2. Тоа што е сосема спротивно на нешто.
Англиски: opposite Албански: skajshmëri, e kundërta
Примери:
Cе наоѓа меѓу двете крајности.
Отиде во друга крајност.