а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крајолик

(едн.) крајоликот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52396
пејзаж, убав крај
Примери:
Музејската збирка е поделена во четири тематски секции: крајолик, мртва природа, акт и историја.