а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крајче

мн. крајчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8836
1. Завршок на некој предмет, мал дел од нешто.
Англиски: end Албански: fund
Примери:
Cе забриша со крајчето од крпата.
Скина крајче од конецот.
Го гледа со крајчето на окото.
2. краешник
Албански: fund, majë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Cи касна крајче од пресницата.