а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крбла

мн. крбли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20207
Дрвен сад со чеп, потесен од каца, што обично служи за гмечење грозје.
Англиски: vat
Примери:
Ги затегнуваше обрачите на крблите.
Изведенки
1. крбле ср.
мн. крблиња
дем.
2. крбличе ср.
мн. крбличиња
дем.