а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвен

крвни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5255
1. Што се однесува на крв.
Англиски: blood
Примери:
Црвени крвни зрнца.
крвна група, крвни садови, крвна плазма
крвен притисок, крвен излив
2. Што произлегува од иcти предци, што е сроден по крв.
Англиски: kinsmanlike
Употреба: Преносно значење
Примери:
крвно сродство, крвни браќа
крвна врска
3. Што е извонредно важен, смртен, до смрт.
Англиски: deadly
Примери:
крвни интереси, крвен непријател
Изрази
Крвна одмазда - одмазда за убиство со убивање на член од семејството на убиецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК