а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креација

мн. креации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5306
Вредно оригинално оcтварување, резултат на креативност.
Англиски: creation
Примери:
Творечка креација.
Театарска креација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи