а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кредитен

кредитни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14834
Што се однесува на кредит.
Англиски: credit Албански: kreditorë
Употреба: Економија
Примери:
кредитни средства, кредитен систем
кредитни установи
Изрази
Кредитна картичка - картичка за безготовинско плаќање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК