а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кредитира

кредитираат; кредитирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Даде, дава кредит некому.
Англиски: credit
Употреба: Економија
Примери:
Банките го кредитираат стопанството.
Изведенки
кредитирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК