а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кредитор

мн. кредитори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52771
Тој што дава кредит.
Англиски: creditor Албански: kreditor, kredidhënës
Употреба: Економија
Изведенки
кредиторски прид.
кредиторскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи