а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кредитоспособен

кредитоспособниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 54431
Што е способен, што исполнува услови да добие кредит.
Англиски: credit-worthy
Употреба: Економија
Примери:
Нудиме кредити на кредитоспособни физички лица.
кредитоспособен жирант
Изведенки
кредитоспособност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи