а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крекалица

мн. крекалици
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид жаба што многу крека.
Латински: hyla arborea Англиски: frog Албански: bretkocë që krekos shumë
Употреба: Зоологија
Примери:
Ги слуша жабите крекалици.
2. Жена што многу зборува, брборка.
Англиски: blabber Албански: grua llafazane
Употреба: Разговорно
Примери:
Комшивката крекалица уста не затвора.