а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крекне

крекнат; крекни, крекнете; крекнав, крекнаа; крекнал; крекнат; (ќе) крекнев, (ќе) крекнеа; (ќе) крекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54204
крека
Англиски: croak
Примери:
Како да крекна жаба.
Изведенки
1. крекнува несв.
крекнуваат
2. крекнување ср.
глаг. им.