а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кременадла

мн. кременадли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23026
Парче месо со коска од 'рбетот.
Англиски: chop Албански: bërxollë, kotëletë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Свинска кременадла.
Кременадла на жар.