а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кремен

кремениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30557
Што е од многу тврд камен.
Англиски: stony
Примери:
Кремен плочник.
Кремен темел.