а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крзно

мн. крзна
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6378
1. Кожа на некои животни покриена, обрастена cо влакна.
Англиски: fur Албански: gëzof, lëkurë
Употреба: Зоологија
Примери:
Тие се крадци на скапоцени крзна.
2. Обработена таква кожа како облека.
Англиски: fur Албански: gëzof
Примери:
Бунда од скапоцено крзно.
3. Предмети изработени од кожа на животно (облека и др.)
Албански: lëkurë kafshësh
Примери:
Топлинки од крзно.