а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крива

мн. криви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13150
1. Извиена линија што не прави агол.
Англиски: curve Албански: lakore
Употреба: Математика
2. Линија (на графикон и сл.) што го покажува зголемувањето и намалувањето на нешто во некој процес.
Англиски: graph Албански: grafikë, diagram
Примери:
Кривата на производството оди нагорно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК