а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криви

криват
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15091
1. Прави да биде нешто криво, извиткува.
Англиски: bend Албански: lakoj
Примери:
Ги криват играчките.
2. За лице, усни - менува облик, изглед; прави гримаси.
Англиски: distort Албански: ndërron
Примери:
Го криви лицето.
3. Обвинува некого.
Англиски: blame Албански: fajëson
Примери:
Ги криви родителите за лошиот брак.
4. куца, накривнува
Англиски: limp Албански: çaloj
Употреба: Медицина
Примери:
Од дете криви.
Криви на десната нога.
5. (се криви) Станува крив, подгрбавен и сл.
Англиски: bend Албански: lakoj
Примери:
Се криви од старост.
6. (се криви) Се виличи некому.
Примери:
Им се криви на децата.
Изрази
Си го однесе - настрада.
Го однесе матната - пропадна, се уништи.
Однесе в гроб - не открие тајна.
Изведенки
кривење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК