а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кривоверец

мн. кривоверци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48702
Тој што е кривоверен.
Англиски: heretic
Употреба: Религија
Примери:
Во селото се верници, ама има и по некој кривоверец.
Изведенки
кривоверник м.
мн. кривоверници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК