а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кризен

кризниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17970
Што се однесува на криза, што се одликува со криза.
Примери:
Кризна ситуација.
Кризно подрачје.
Изрази
Кризен штаб - организациска форма за одбрана од криза.