а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крика

крикаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 24413
Испушта крикови.
Англиски: shriek
Примери:
Тие силно викаа и крикаа.
Испушта остар и непријатен глас (за птица).
Изведенки
крикање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК