а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крикне

крикнат; крикни, крикнете; крикнав, крикнаа; крикнал; крикнат; крикнев, крикнеа; крикнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8595
1. Испушти крик, викне гласно.
Англиски: scream Албански: piskat , bëtas
Примери:
Ранетиот крикна од болка.
Таа крикна од страв.
2. Испушти остар и непријатен глас (за птица).
Англиски: shriek Албански: sokëllij
Примери:
Гавранот крикна.
Изведенки
1. крикнува несв.
крикнуваат
2. крикнување ср.
глаг. им.