а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крилатица

мн. крилатици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38145
Поговорка што се повторува често во зборувањето; духовит карактеристичен збор или реченица што е во широка употреба.
Англиски: saying
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК